Sara Lee® IronKids® Triathlon Series
LAWRENCE, KS
SEPTEMBER 2, 2007

Results

 
Junior Girls Individuals
 NO.  NAME                     CITY,ST              AGE RANK    SWIM  RATE  RANK  BIKE   RATE RANK    RUN   PACE  FINISH
 ==== =======================  ==================== === ====    ====  ====  ====  =====  ==== ====    ====  ====  ======
  910 Colette Balas             Lenexa KS            09   15    2:37   1.4   20   19:02   8.8   21    7:39 12:44   29:16 
  902 Sophia Brown              Lee's Summit MO      09   23    3:12   1.2   19   18:58   8.9   24    9:24 15:40   31:33 
 1005 Cierra Campbell           Lawrence KS          10    1    1:50   2.0    5   15:45  10.7    2    4:47  7:58   22:21 
  904 Natalie Clarke            Lawrence KS          09   11    2:25   1.5   22   19:26   8.6    8    5:25  9:01   27:15 
 1013 Rachel England            Kansas City MO       10    4    1:57   1.9   12   16:49  10.0    9    5:31  9:11   24:16 
 1015 Katie Flynn               Kansas City MO       10    9    2:15   1.7    6   15:51  10.6   10    5:40  9:27   23:45 
  906 Joie Beth Freirich        Prairie Village KS   09   18    2:48   1.3   25   23:01   7.3   20    7:06 11:50   32:54 
  703 Tess Gerson               Leawood KS           07   25    3:33   1.1   17   17:35   9.6   17    6:33 10:54   27:40 
 1017 Naomi Grant               Lawrence KS          10   21    3:09   1.2   23   20:34   8.2   23    8:37 14:21   32:19 
  802 Aspen Gregg               Wichita KS           08   20    3:00   1.2   24   22:39   7.4   25    9:27 15:44   35:05 
 1012 Hannah Heidebrecht        Minnetonka MN        10    3    1:55   1.9    1   12:20  13.6    1    4:39  7:45   18:53 
 1016 Allyson Hertig            Lawrence KS          10   19    2:48   1.3    8   16:32  10.2    6    5:16  8:47   24:35 
 1009 Hannah Keller             Hutchinson KS        10   17    2:42   1.4   11   16:38  10.1    4    5:08  8:32   24:26 
  918 Tessa Leatherwood         N Richland Hills TX  09   16    2:38   1.4   14   17:07   9.8    3    4:57  8:15   24:41 
  806 Machaela Madsen           Olathe KS            08   12    2:30   1.5   21   19:23   8.7   13    6:17 10:27   28:08 
  909 Coral Mansker             Ozark MO             09   14    2:36   1.4   10   16:36  10.1   14    6:17 10:27   25:27 
 1003 Bailey McCardell          Ft Riley KS          10    7    2:08   1.7   16   17:12   9.8   19    6:59 11:39   26:19 
  923 Katie Patrick             Sioux Falls SD       09    8    2:12   1.7    4   14:53  11.3    5    5:15  8:45   22:20 
 1018 Shannon Roberts           Manchester MO        10    2    1:51   2.0    2   13:59  12.0   12    5:55  9:51   21:44 
  708 Piper Rogers              Lawrence KS          07   24    3:28   1.1   13   16:53  10.0   11    5:52  9:46   26:12 
 1021 Christine Rosa            Prairie Village KS   10   22    3:12   1.2    9   16:34  10.1   22    8:12 13:40   27:56 
 1020 Kelsie Shanks             Edmond OK            10   13    2:33   1.5    3   14:27  11.6   16    6:25 10:42   23:24 
  922 Sydney Sirimongkhon-Dyck  Lawrence KS          09    6    1:57   1.9   18   18:06   9.3    7    5:23  8:59   25:26 
  809 Mikealy Thomas            Great Bend KS        10   10    2:16   1.6   15   17:10   9.8   18    6:41 11:09   26:06 
 1022 Lindsey Wethington        Lawrence KS          10    5    1:57   1.9    7   16:14  10.3   15    6:25 10:42   24:35 
 
Senior Girls Individuals
 NO.  NAME                     CITY,ST              AGE RANK    SWIM  RATE  RANK  BIKE   RATE RANK    RUN   PACE  FINISH
 ==== =======================  ==================== === ====    ====  ====  ====  =====  ==== ====    ====  ====  ======
 1110 Karissa Aldrich           Lawrence KS          11   12    4:32   1.6   13   32:15   9.5   11   11:18  9:25   48:04 
 1203 Jessica Alexander         Overland Park KS     12   15    5:11   1.4   12   28:51  10.6   16   14:49 12:21   48:51 
 1205 Jennifer Brown            Waukee IA            12    1    2:55   2.6    3   20:28  15.0    3    8:36  7:10   31:58 
 1201 Heather Cistola           Lawrence KS          12    2    2:56   2.5    9   25:32  12.0   17   16:33 13:47   44:59 
 1304 Jacqueline Denny          Liberty MO           13    8    3:22   2.2    1   17:34  17.4    2    8:09  6:48   29:04 
 1218 Evan Dye                  Lawrence KS          12   17    5:48   1.3   16   34:18   8.9   14   12:47 10:39   52:52 
 1208 Jeri Ann Freirich         Prairie Village KS   12   14    4:57   1.5   17   37:53   8.1    4    9:35  7:59   52:24 
 1402 Ronni Hart                Paola KS             14   11    3:51   1.9   15   34:17   8.9    5    9:53  8:14   48:00 
 1301 Beth Houghton             Stilwell KS          13    4    3:15   2.3    7   22:50  13.4    8   10:10  8:28   36:14 
 1209 Mackenzie Madsen          Olathe KS            12    6    3:18   2.3    5   21:33  14.2    6   10:00  8:20   34:49 
 1211 Emily May                 Wichita KS           12    7    3:22   2.2    2   19:55  15.4    1    7:56  6:36   31:11 
 1207 Hayley Morris             Lawrence KS          12    9    3:22   2.2    6   21:55  14.0   10   11:08  9:17   36:25 
 1215 Adriana Schirlo           Memphis TN           12   10    3:25   2.2    8   23:32  13.0   15   13:09 10:58   40:05 
 1109 Lucy Sirimongkhon-Dyck    Lawrence KS          11    3    3:01   2.5   10   27:14  11.2    9   11:01  9:11   41:15 
 1212 Kiaja Thomas              Great Bend KS        12    5    3:17   2.3    4   21:32  14.2    7   10:10  8:28   34:57 
 1309 Alexandra Thompson        Memphis TN           13   13    4:36   1.6   11   27:21  11.2   12   11:42  9:45   43:39 
 1111 Abbie Wise                Lawrence KS          11   16    5:24   1.4   14   32:20   9.5   13   11:53  9:54   49:35 
 
Junior Boys Individuals
 NO.  NAME                     CITY,ST              AGE RANK    SWIM  RATE  RANK  BIKE   RATE RANK    RUN   PACE  FINISH
 ==== =======================  ==================== === ====    ====  ====  ====  =====  ==== ====    ====  ====  ======
 1006 Shawn Alexander           Overland Park KS     10   24    2:41   1.4    4   12:40  13.3    9    5:10  8:37   20:30 
  706 Michael Altenburg         Ft. Leavenworth KS   07   35    3:40   1.0   24   17:30   9.6   31    6:29 10:48   27:38 
  710 Ben Beason                Prairie Grove KS     07   37    4:04   0.9   34   20:00   8.4   24    5:57  9:54   29:59 
 1008 Timothy Brown             Waukee IA            10    2    1:59   1.9   14   15:16  11.0   33    6:31 10:52   23:45 
  702 Michael Brown             Lee's Summit         07   38    4:16   0.9   37   20:40   8.1   37    7:21 12:14   32:17 
  701 Ryan Bush                 Leawood KS           07   27    2:53   1.3   31   18:49   8.9   35    6:52 11:26   28:34 
  903 Sutton Carder             Wichita KS           09   16    2:25   1.5   22   17:07   9.8    3    4:21  7:14   23:52 
 1004 Daniel Clarke             Lawrence KS          10   22    2:32   1.5   23   17:29   9.6   11    5:20  8:53   25:19 
 1002 Mikey Corbett             Lawrence KS          10   20    2:30   1.5   11   14:15  11.8    8    4:59  8:17   21:43 
  707 Jack Croner               Lincoln NE           07   33    3:28   1.1   26   17:43   9.5   28    6:12 10:20   27:22 
  805 Patrick Casey Flynn       Kansas City MO       08   19    2:30   1.5   10   14:02  12.0   18    5:40  9:27   22:11 
  919 Nicholas Ford             Edmond OK            09   26    2:47   1.3   17   15:54  10.6   15    5:32  9:13   24:13 
  911 Daniel Funk               Topeka KS            09   28    2:56   1.3   27   17:55   9.4   32    6:30 10:49   27:20 
  803 Jake Gartenberg           Overland Pk KS       08    3    2:01   1.8   12   14:30  11.6    6    4:33  7:35   21:03 
  801 Logan Gartin              Benton AR            08   21    2:31   1.5    7   12:56  13.0   13    5:27  9:05   20:53 
 1007 Samuel Goodwin            Lawrence KS          10   34    3:32   1.1   36   20:09   8.3   36    7:14 12:04   30:54 
  908 Josiah Heikes             Olathe KS            09   23    2:40   1.4    2   12:08  13.8   10    5:18  8:49   20:05 
  705 Cade Heikes               Olathe KS            07   32    3:16   1.1   25   17:33   9.6   19    5:42  9:30   26:30 
  907 Shane Hoagland            Meriden KS           09    9    2:07   1.8   19   16:03  10.5   12    5:21  8:54   23:30 
  901 Adam Houghton             Stilwell KS          09    5    2:02   1.8   16   15:49  10.6   27    6:05 10:09   23:55 
 1011 Ethan Hunt                Olathe KS            10   31    3:16   1.1   28   18:00   9.3   34    6:47 11:18   28:02 
  914 Ethan Kallenberger        Lawrence KS          09   11    2:13   1.7   29   18:28   9.1   26    6:05 10:08   26:45 
 1023 Steven Knight             O'Fallon IL          10    6    2:02   1.8   13   14:42  11.4   22    5:50  9:43   22:34 
 1010 Cade Lamirand             Decatur TX           10   18    2:29   1.5    6   12:53  13.0    2    4:18  7:10   19:39 
 1001 Joshua Littell            Kansas City MO       10    1    1:55   1.9    5   12:45  13.2   14    5:27  9:05   20:06 
  915 Lucas May                 Wichita KS           09    8    2:05   1.8    9   13:29  12.5    1    4:12  6:59   19:45 
  804 Nicholas May              Wichita KS           08   17    2:26   1.5    8   13:01  12.9    4    4:22  7:17   19:48 
  807 Jackson Merckens          Leawood KS           08   29    2:59   1.2   33   19:13   8.7   29    6:13 10:21   28:24 
  811 Benjamin Milburn          Kansas City MO       08   10    2:10   1.7   21   16:42  10.1   21    5:49  9:41   24:41 
  917 Collin Nill               Lee's Summit MO      09   12    2:15   1.7   20   16:04  10.5   16    5:34  9:16   23:52 
  912 Jordan Patrick            Lawrence KS          09   25    2:43   1.4   15   15:29  10.9   17    5:36  9:19   23:47 
  913 Conner Phillips           Gardner KS           09   36    4:01   0.9   38   21:22   7.9   38    8:15 13:44   33:37 
  810 Jordan Portela            Lawrence KS          08    7    2:05   1.8   18   16:03  10.5   20    5:49  9:41   23:56 
 1019 Seth Rider                Germantown TN        10    4    2:01   1.8    1   11:48  14.2    7    4:52  8:06   18:39 
  808 Alejandro Rivero          Wichita KS           08   30    3:00   1.2   30   18:40   9.0   30    6:22 10:36   28:01 
  921 Connor Shanks             Edmond OK            09   13    2:16   1.6    3   12:35  13.4    5    4:32  7:33   19:22 
  916 Garrett Spencer           Lees Summit MO       09   14    2:18   1.6   32   19:01   8.8   25    6:01 10:01   27:19 
  920 Matthew Wilkus            Lawrence KS          09   15    2:22   1.6   35   20:00   8.4   23    5:55  9:52   28:16 
 
Senior Boys Individuals
 NO.  NAME                     CITY,ST              AGE RANK    SWIM  RATE  RANK  BIKE   RATE RANK    RUN   PACE  FINISH
 ==== =======================  ==================== === ====    ====  ====  ====  =====  ==== ====    ====  ====  ======
 1108 Christopher Allen         Lawrence KS          11   24    4:21   1.7   25   25:31  12.0   17   10:07  8:26   39:58 
 1303 Zachary Andregg           Lawrence KS          13    4    2:39   2.8    4   18:10  16.8   12    8:58  7:29   29:46 
 1407 Anthony Balas             Lenexa KS            14    8    3:04   2.4    8   19:34  15.6   10    8:45  7:18   31:22 
 1302 Kenny Bergman             Overland Park KS     13   15    3:30   2.1   15   21:11  14.4   25   12:21 10:17   37:01 
 1101 Canaan Campbell           Lawrence KS          11    7    2:59   2.5   23   23:53  12.8   15    9:30  7:55   36:21 
 1102 Seth Carder               Wichita KS           11   20    3:57   1.9   11   20:34  14.9   16    9:51  8:13   34:20 
 1103 Coleman Crawley           Fort Gibson OK       11   25    4:31   1.7   20   23:07  13.2    4    8:08  6:46   35:45 
 1206 Graham England            Kansas City MO       12   17    3:40   2.0   17   22:29  13.6   14    9:12  7:40   35:20 
 1104 Mitchell Ford             Edmond OK            11   22    3:57   1.9   16   21:55  14.0   21   11:02  9:12   36:53 
 1307 John Funk                 Topeka KS            13    2    2:33   2.9    1   16:13  18.9    5    8:12  6:50   26:56 
 1401 Woody Gilbertson          Chesterfield MO      14    5    2:45   2.7    3   17:55  17.1    1    7:23  6:09   28:02 
 1214 Alex Goertz               Lawrence KS          12    3    2:35   2.9   24   24:35  12.4    7    8:21  6:57   35:29 
 1105 Wyatt Heikes              Olathe KS            11   27    4:58   1.5   27   27:20  11.2   22   11:09  9:17   43:26 
 1305 Austin Lamirand           Decatur TX           13   14    3:24   2.2    9   20:16  15.1    9    8:39  7:13   32:19 
 1308 John Lanning              Smithville MO        13   13    3:23   2.2   19   22:52  13.4   26   12:39 10:33   38:53 
 1202 Zachary Littell           Kansas City MO       12   16    3:36   2.1   12   20:49  14.7   20   10:48  9:00   35:12 
 1106 Adam May                  Wichita KS           11   18    3:43   2.0   13   20:58  14.6    3    8:00  6:40   32:40 
 1112 Alexei Milburn            Kc MO                11   19    3:44   2.0   26   26:48  11.4   27   13:21 11:07   43:51 
 1403 Evan Nichols              Shawnee Mission KS   14   10    3:20   2.2    7   19:31  15.7    2    7:41  6:24   30:32 
 1219 Ryan Patrick              Sioux Falls SD       12   11    3:21   2.2   14   21:00  14.6   13    9:10  7:39   33:30 
 1406 Crockett Rider            Germantown TN        14   12    3:22   2.2    5   18:41  16.4   11    8:45  7:18   30:48 
 1404 Parker Robb               Topeka KS            14   23    3:59   1.9   10   20:33  14.9   19   10:45  8:57   35:16 
 1210 Tyler Roberts             Manchester MO        12    1    2:29   3.0    6   19:14  15.9   23   11:18  9:25   33:00 
 1204 Hunter Robinson           Lawrence KS          12    9    3:16   2.3   18   22:50  13.4    6    8:17  6:54   34:22 
 1216 Jacob Rogers              Lawrence KS          12   26    4:48   1.6   22   23:18  13.1   18   10:10  8:29   38:15 
 1310 Ethan Settle              Ankeny IN            13    6    2:48   2.7    2   17:49  17.2    8    8:23  7:00   29:00 
 1213 Michael Wienands          Liberty MO           12   21    3:57   1.9   21   23:13  13.2   24   11:56  9:57   39:05 
 
Junior Coed Relays
No.   Teamname                                                St Rank Swim    Rate Rank  Bike    Rate Rank Run     Pace  Finish  
===== ======================================================= == ==== ======= ==== ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= 
 101R Bandicoots/Hale/Hale/Doyle                              KS    1    3:47  1.0    1   19:25  8.7    1    6:11 10:19   29:23 
 
Junior Girls Relays
 No.   Teamname                                                St Rank Swim     Rate Rank Bike     Rate Rank Run     Pace  Finish  
===== ======================================================= == ==== =======  ==== ==== =======  ==== ==== ======= ===== ======= 
 102R Dazzling Dolphins/Mansfield/Roush/Mansfield             KS    2    3:43   1.0    1   18:14   9.2    1    5:17  8:48   27:13 
 103R Francesca and Sophia Mauro                              MO    1    3:15   1.1    2   18:46   9.0    2    5:32  9:13   27:32 
 
Junior Boys Relays
 
Senior Coed Relays
No.   Team Name                                               St Rank Swim     Rate Rank Bike     Rate Rank Run     Pace  Finish  
===== ======================================================= == ==== =======  ==== ==== =======  ==== ==== ======= ===== ======= 
 104R Team Mc/Lauren&Logan McNeil                             NE    1    2:19   1.6    1   15:29  10.9    1    4:49  8:01   22:36
 
Senior Boys Relays
No.   Team Name                                               St Rank Swim     Rate Rank Bike      Rate Rank Run     Pace  Finish  
===== ======================================================= == ==== =======  ==== ==== =======  ==== ==== ======= ===== ======= 
 501R Awesome Aussies/Privitera/Gerson/Gerson                 KS    2    6:30   1.1    1   22:16  13.7    2   11:37  9:41   40:21 
 504R Tacodami/Powers/Schneck/Matthews                        KS    1    4:14   1.8    2   23:01  13.3    1    8:57  7:27   36:12 
 
Senior Girls Relays 
No.   Team Name                                               St Rank Swim     Rate Rank Bike     Rate Rank Run     Pace  Finish  
===== ======================================================= == ==== =======  ==== ==== =======  ==== ==== ======= ===== ======= 
 502R IronGirlz/Dew/Robb/Wiese                                KS    2    5:12   1.4    2   29:15  10.5    2   11:33  9:37   45:58 
 503R Mustang Girls/Hunter/Frame/Riley                        KS    1    3:17   2.3    1   26:02  11.8    1    8:34  7:09   37:53 
 
 

Age Group Awards

Ironkids Junior Girls

FEMALE AGE GROUP:  07
    1   708 Piper Rogers              Lawrence KS          07   26:12 
    2   703 Tess Gerson               Leawood KS           07   27:40 
FEMALE AGE GROUP:  08
    1   806 Machaela Madsen           Olathe KS            08   28:08 
    2   802 Aspen Gregg               Wichita KS           08   35:05 
FEMALE AGE GROUP:  09
    1   923 Katie Patrick             Sioux Falls SD       09   22:20 
    2   918 Tessa Leatherwood         Nh Richland Hills TX 09   24:41 
    3   922 Sydney Sirimongkhon-Dyck  Lawrence KS          09   25:26 
FEMALE AGE GROUP:  10
    1  1012 Hannah Heidebrecht        Minnetonka MN        10   18:53 
    2  1018 Shannon Roberts           Manchester MO        10   21:44 
    3  1005 Cierra Campbell           Lawrence KS          10   22:21 
 
Ironkids Senior Girls
FEMALE  AGE GROUP:  11
    1  1109 Lucy Sirimongkhon-Dyck    Lawrence KS          11   41:15 
    2  1110 Karissa Aldrich           Lawrence KS          11   48:04 
    3  1111 Abbie Wise                Lawrence KS          11   49:35 
FEMALE  AGE GROUP:  12
    1  1211 Emily May                 Wichita KS           12   31:11 
    2  1205 Jennifer Brown            Waukee IA            12   31:58 
    3  1209 Mackenzie Madsen          Olathe KS            12   34:49 
FEMALE  AGE GROUP:  13
    1  1304 Jacqueline Denny          Liberty MO           13   29:04 
    2  1301 Beth Houghton             Stilwell KS          13   36:14 
    3  1309 Alexandra Thompson        Memphis TN           13   43:39 
FEMALE  AGE GROUP:  14
    1  1402 Ronni Hart                Paola KS             14   48:00 
Ironkids Junior Boys
MALE AGE GROUP:  07
    1   705 Cade Heikes               Olathe KS            07   26:30 
    2   707 Jack Croner               Lincoln NE           07   27:22 
    3   706 Michael Altenburg         Ft. Leavenworth KS   07   27:38 
MALE AGE GROUP:  08
    1   804 Nicholas May              Wichita KS           08   19:48 
    2   801 Logan Gartin              Benton AR            08   20:53 
    3   803 Jake Gartenberg           Overland Pk KS       08   21:03 
MALE AGE GROUP:  09
    1   921 Connor Shanks             Edmond OK            09   19:22 
    2   915 Lucas May                 Wichita KS           09   19:45 
    3   908 Josiah Heikes             Olathe KS            09   20:05 
MALE AGE GROUP:  10
    1  1019 Seth Rider                Germantown TN        10   18:39 
    2  1010 Cade Lamirand             Decatur TX           10   19:39 
    3  1001 Joshua Littell            Kansas City MO       10   20:06 
Ironkids Senior Boys
MALE  AGE GROUP:  11
    1  1106 Adam May                  Wichita KS           11   32:40 
    2  1102 Seth Carder               Wichita KS           11   34:20 
    3  1103 Coleman Crawley           Fort Gibson OK       11   35:45 
MALE  AGE GROUP:  12
    1  1210 Tyler Roberts             Manchester MO        12   33:00 
    2  1219 Ryan Patrick              Sioux Falls SD       12   33:30 
    3  1204 Hunter Robinson           Lawrence KS          12   34:22 
MALE  AGE GROUP:  13
    1  1307 John Funk                 Topeka KS            13   26:56 
    2  1310 Ethan Settle              Ankeny IN            13   29:00 
    3  1303 Zachary Andregg           Lawrence KS          13   29:46 
MALE  AGE GROUP:  14
    1  1401 Woody Gilbertson          Chesterfield MO      14   28:02 
    2  1403 Evan Nichols              Shawnee Mission KS   14   30:32 
    3  1406 Crockett Rider            Germantown TN        14   30:48 
 
 
Challenged IronKids
 
Relay Awards Coed Junior
     No.   Names                                                   City                 St Finish  
     ===== ======================================================= ==================== == ======= 
      101R Bandicoots/Hale/Hale/Doyle                              Shawnee              KS   29:23 
 
 
Relay Awards Male Junior
 
 
Relay Awards Female Junior
     No.   Names                                                   City                 St Finish  
     ===== ======================================================= ==================== == ======= 
      102R Dazzling Dolphins/Mansfield/Roush/Mansfield             Shawnee              KS   27:13 
      103R Francesca and Sophia Mauro                              Kansas City          MO   27:32 
Relay Awards Coed Senior
      No.   Names                                                   City                 St Finish  
     ===== ======================================================= ==================== == ======= 
      104R Team Mc/Lauren&Logan McNeil                             LaVista              NE   22:36 
 
 
Relay Awards Female Senior
     No.   Names                                                   City                 St Finish  
     ===== ======================================================= ==================== == ======= 
      503R Mustang Girls/Hunter/Frame/Riley                        Praire Village       KS   37:53 
      502R IronGirlz/Dew/Robb/Wiese                                Tecumseh             KS   45:58 
 
 
Relay Awards Male Senior

  
     No.   Names                                                   City                 St Finish  
     ===== ======================================================= ==================== == ======= 
      504R Tacodami/Powers/Schneck/Matthews                        Lawrence             KS   36:12 
      501R Awesome Aussies/Privitera/Gerson/Gerson                 Leawood              KS   40:21